هنر دکوراسیون و معماری داخلی در سبک های مختلف

اگر شغل و حرفه شما با معماری و دیزاین داخلی ارتباطی ندارد و در عین حال دوست دارید که خودتان طراح خانه خود باشید بهتر است در این زمینه مطالعه فراوانی داشته باشید تا تصمیمات اشتباه نگیرید. در صورتی که تصمیم دارید برای چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان با یک طراح داخلی و دکوراتور قرارداد ببندید، بهتر است که با او درباره ایدههایی که در ذهن خود دارید صحبت کنید. یکی از مواردی که اغلب طراحی دکوراسیون داخلی منزل را برای گروهی از افراد غیر قابل دستیابی نموده است ، در نظر گرفتن هزینههای نجومی آن است . میزان تخریب و حجم : از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی هزینههای طراحی و اجرای دکوراسیون منزل ، حجم تخریب و میزان آن است . در محلهای کاری، ادارات، مغازهها، بیمارستانها، فروشگاهها، هتلها و سایر فضاها از قوانین آن استفاده میشود. باید بدانید که هر سبک دکوراسیون داخلی، از نظر استفاده از خطوط و شکل ها، رنگ و طرح و متریال و مصالح، قوانین و قواعد خاص خود را دارد. معمولا اجزای مختلفی در طراحی، اجرا و پیاده سازی دکوراسیون داخلی نقش دارند که بایستی به بهترین شکل از آنها استفاده شود.

در این جا باز هم سبک در نوع طرح و بافتی که انتخاب میکنید نقش دارد، مثلا اگر دکوراسیون خانه را به سبک کلاسیک چیدهاید نمیتوانید از طرحهای مدرن و لوکس در مبلمان، فرش، پرده یا تزئین دیوارهای خانه استفاده کنید و برعکس، اشکال هندسی مدرن هم به درد دکوراسیونهای سنتی نمیخورند و هویت و اصالت دکوراسیون را از او میگیرند. مثلا این که چند فرزند در خانه دارید و هر کدام از آنها در چه رده سنی هستند و چه خلق و خو و رفتار و سلیقهای دارند در انتخاب مدل دکوراسیون شما تاثیرگذار است، و یا ممکن است شما و اعضای خانوادهتان اهل دورهمیهای شبانه و مهمانی دادن باشید، در این صورت باید انتخاب رنگ و شکل مبلمان و فرش و پرده و اعضای دیگر دکوراسیون متناسب با عادتهای روزمره و همیشگی شما انتخاب شود. اما ممکن است ایجاد تغییرات در ساختار خانه مانند رنگ جدید کفپوشها تصمیم شما برای انتخاب مبلمان یا فرش را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

چیدمان و دکوراسیون داخلی در واقع هنر طراحی و در کنار هم قرار دادن عناصر موجود در فضا به گونهای هماهنگ است که در نهایت ترکیب رنگی فضا، بافتهای به کار رفته در طراحی و سایر اِلِمانهای موجود در کنار یکدیگر دارای هارمونی و زیبایی بصری چشم نوازی باشد. نوع دیگر، کفپوش های چوبی یا پارکت است که کیفیت و زیبایی بسیار زیادی دارند. فضاهای داخلی معاصر ترکیبی از سبک های گذشته با مقادیر سالمی از پیشرفت تکنولوژیکی است. در علم معماری داخلی سبکهای مختلفی تعریف میشوند که هرکدام فضا و حس و حال خاص خودشان را دارند. خانه های مدرنی که تمامی عناصر آن با هم کنتراست دارند و معمولاً بدون هیاهو و سرو صدا هستند، هنوز هم می توانند بسیار راحت و آرامش بخش باشند. فعالیت در شبکه های اجتماعی و برندینگ را از ابتدای شروع به فعالیت جدی بگیرید. علاوه بر این نکات زیر را به دقت بخوانید تا بتوانید در این زمینه حرفهایتر فکر کنید. کفپوش ها مهم ترین بخش در دکوراسیون را شامل می شود زیرا شما بر اساس کف پوش و رنگ دیوار، سایر ملزومات دکوراسیون را خریداری می نمایید. خطوط تمیز و مدرن در طراحی، اشکال طبیعی و غیر فانتزی، نورها و روشنایی محیط، رنگ های خاموش و خنثی و به کارگیری از مواد همگون و همساز با طبیعت ویژگی هایی از دکوراسیون اسکاندیناوی در بخش آشپزخانه و در مجموع کل خانه است که توسط بسیاری از افراد مشهور و معروف در خانه های خود به کار گرفته می شود.

استفاده از رنگ های سردمنجر به کاهش ضربان قلب شده، ماهیچه ها را ریلکس کرده و دمای بدن را پایین کاهش می دهد و حس سرما را به انسان منتقل می کند. این سبک بر حساسیت طراحی تاکید می کند تا هرج و مرجی که در آن وجود دارد را کم کرده و از طریق رنگ، ترکیب، تعادل و مواد، در محیط هماهنگی ایجاد نماید. آن را علم بدانیم یا هنر ؟ نیازی نیست کتابخانه خود را با دسته بندی بر اساس رنگ یا ارتفاع جلد کتاب ها بچینید؛ بلکه وجود یک کتاب خانه حداقلی نیز کفایت این دکور را خواهد کرد. هنرمندان مدرنیست دیدگاه ایده آلیستی سنتی واقع گرایانه را رد کرده و تصمیم به ایجاد اثر هنری ظریف در رنگ های پر نشاط که به نظر بعید می رسد، گرفته اند. پس با خیال راحت می توانید اتاق خود را به گل های تزیینی مورد علاقه خود مزین کنید.