دکوراسیون داخلی – مجتمع فنی پلی تکنیک تهران|معتبر ترین مرکز آموزشی کشور

در دکوراسیون مدرن هر چه مبلمان کمتر باشد، جلوه بیشتری دارد. شاید بتوان گفت مبلمان یکی از مهمترین اجزای دکوراسیون در داخل ساختمان را تشکیل میدهد، از طرفی این کالای مصرفی مهمترین رکن جلوههای بصری در فضای داخلی تشکیل می دهد و از طرف دیگر به دلیل استفاده مستقیم از آن می تواند نقش تعیین کنندهای در بافت اجرایی دکوراسیون در سبکهای گوناگون داشته باشد. مشترک المنافع از نظر تمرکز بیشتر بر عملکرد و نه سبک و دکور، ویژگی های مشابه سبک باهاوس را دارد و به جای روکش های مخملی یا ابریشمی، از چرم برای احساس براق و ساده آن استفاده می شود. این رشته از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می کند . علم معماری با مسائلی با مقیاس کلان شهری در ارتباط است ، اما رشته معماری داخلی در مقیاس های انسانی و در رابطه با فضاهای عمومی و شخصی است و نتیجه آن ارتباط انسان با جهان اطراف خود است . طراحی داخلی مثل بقیه معماری های ساختمان و عنصرهای به کار رفته ساختمان در ارتباط است.

اگرچه شاید شاغلین این حرفه به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشتهها نباشند ، اما با این وجود بسیاری از دکوراتورهای داخلی از این حرفه درآمد بسیار بالایی کسب میکنند. در بخش طراحی دکوراسیون اختصاصی، دفاتر و دکوراسیون محیطهای اداری همانند بانکها و مراکز اداری را ساماندهی میکنند. تعداد دکوراتورهای داخلی در سطح جامعه بسیار بیشتر از آن است که عامه مردم تصور میکنند . به خصوص در این روزگار پرتلاطم کرونایی که توجه به بهداشت خواب و داشتن آرامش، بیشتر از گذشته اهمیت دارد. این نوشته لویی کان اهمیت این موضوع را به خوبی نشان می دهد: از نظر هنر معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آنکه از نور طبیعی برخوردار باشد. با این حال هر کدام ویژگی، بافت و عملکرد خاص خود را دارند. یکی از اولین و مهمترین کارهایی که میتوانید برای بازسازی خانه یا تعمیرات ساختمان خود انجام دهید، جمع کردن یک تیم حرفه ای است. هر کدام از انسان ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخ گویی به نیازهای آن ها در معماری داخلی اولویت قرار می گیرد، از این رو نگرشی علمی و راسیونال در کنار خلاقیت های هنری مطرح شده و یکی از مسائل مهم در این زمینه ایجاد تعامل و هماهنگی بین آن ها است.

به عنوان مثال ، اگر رنگ زمینه اتاق ، کرم شکلاتی و گلبهی باشد . رنگ های آبی روشن، بنفش، سبز، صورتی و نارنجی موجب آرامش جسم و روح انسان می شوند . میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد. یکی از فواید فرشها این است که در سبکهای سنتی و مدرن هم، میتوان از آنها استفاده کرد. این نوع سبک طراحی ریشه در فرهنگ مردم آسیایی شرقی دارد و یکی از برترین سبک ها در طراحی داخلی خانه است. فلز بیشترین ماده مورد استفاده در طراحی صنعتی است. در مورد نحوه چیدمان آن بهتر است مبل ها را تقریبا چسبیده به دیوارها قرار داد علت انتخاب شکل بدون منحنی نیز این است که مبل ها در کنار دیوار صاف ترکیب مناسب تری را ایجاد نمایند. ترکیبات بسیار زیبا و جذابی در این دستهبندی را میتوان یافت. صندلی ها، میزها و مبل ها با تاثیر از استعمار مکزیک توسط اسپانیا و سبک توسکانی جلوه ای زیبا دارند، این مبلمان معمولا با چوب های تیره رنگ و ترکیب آن با رنگ آمیزی های مختلف ساخته می شوند.

برای اینکه به یک تناسب زیبا و خوب برسیم میبایست سعی کنیم که در طراحی دکوراسیون داخلی، انتخابهایمان در چارچوب تعریف شده باشد. میتوان روحیات و هویت، خواستهها ونیازهای هر فردی که به نوعی طراحی داخلی فضای زندگی خود را شخصاً انجام میدهد را از نوع چیدمان و انتخاب دکوراسیون داخلی اجرا شده متوجه شد. همچنین محیط با استفاده از چوب های فرسوده و مصنوعات روستیک مانند برنز و مس روغنی حسی گرم به خود می گیرد. بافت در طراحی عصر ماشین مهم است، زیرا به خانه شخصیت می بخشد. آویختن پرده های تزیینی در رنگ های جذاب مانند قرمز شاد، ارغوانی، قهوه ای یا سقید را فراموش نکنید. فضای داخلی Jacobean را می توان لوکس، غنی و آراسته توصیف کرد. فضاهایی از خانه که روبه شرق هستند را می توان از جمله اولین مکان هایی دانست که زودتر از سایر بخش ها روشن می شوند اما با گذشت چند ساعت از طلوع آفتاب این اتاق ها دیگر نوری را دریافت نخواهند کرد در نتیجه برای متعادل کردن نورخورشید هنگام طلوع بهتر است از نورهای مصنوعی استفاده شود. با توجه به این که تکنولوژیهای امروزی کار را برای مشتریان در هر حوزهای آسان نمودهاند، رشته طراحی دکوراسیون داخلی نیز از این قاعده مستثنی نیست.